Lenf Drenaj

Pressoterapi olarak da adlandırılan bu tedavi yöntemi ile vücudun beyaz kan dolaşımı canlandırılarak, vücudun belirli bölgelerinde biriken ödemin atılması sağlanmaktadır.

Vücudu yenileyen beyaz kan, dolaşımını sağlıklı gerçekleştiremediği durumlarda o bölgede şişliklere, su toplama yani ödemlere sebebiyet vermektedir.

Vücutta kalınlaşma ve şişkinlikle kendini gösteren bu durum, kilo almış görünümü verdiği gibi kişinin hareketlerini de kısıtlayarak, psikolojik olarak da rahatsız hissetmesine neden olmaktadır.

Ödem ve toksinlerin vücuttan atılması, selülit tedavisi, kasların güçlendirilerek, cildin daha sıkı ve canlı görünmesi, lenf drenajın kullanım amaçları arasında yer almaktadır.

Lenf drenaj nedir?

Güzellik salonlarında, uzman gözetiminde uygulanan, kan dolaşımını hızlandırır iken aynı zamanda bölgesel incelmeye de yardımcı olan Lenf drenaj, bu sayede damar ve deri altında biriken ödemlerin atılmasını sağlayan bir masaj yöntemidir.

Kasların güçlenmesini sağladığı gibi, fiziksel aktivitelerinde artırılmasına yardımcı olan bu uygulama, güçlü bası etkisine sahip, özel teknolojik cihazlarla gerçekleştirilmektedir.

Vücutta toksinlerin birikmesi, selülit oluşumu, kan dolaşım bozukluğu, kilo artışı gibi etkenler vücudun belli bölgelerinin ödem toplamasına sebep olmaktadır. Uygulanan bu tedavi ile ödemlerden kurtulunduğu gibi, pek çok tıbbi nedenlerden dolayı vücutta oluşan dolaşım bozukluklarının tedavisinde de bu uygulamadan destek alınmaktadır.

Cildin kolajen üretimini artırmaya yardımcı olduğu için özellikle sıkılaşmak ve gergin bir cilde sahip olmak isteyenlerin tamda aradığı özellikleri sunan bu yöntem ile 3 seansta etkili sonuçlar gözlenmeye başlanmaktadır.

Lenf drenaj nasıl bir uygulamadır?

Biyolojik yada fizyolojik sebeplerden dolayı lenf bezlerinin işlevini yeterince yerine getirmemesi sonucunda vücudun belirli bölgelerinde ödem yani şişlik görülmeye başlanmaktadır.

Bu şişlikler bize vücutta kan dolaşım sisteminde bir sıkıntı olduğunun sinyalini vermektedir.

Vucudun bu ödemi dışarı atabilmesi için de çeşitli spor, aktivite ve diyet programlarının yanı sıra masaj tedavileri de uygulanmaktadır.

Lenf Drenaj masajı da bunlardan biridir. Ödemin oluştuğu bölgeye, lenf masaj cihazı ile güçlü basılarla masaj yapılması şeklinde uygulanan bu yöntem, kaslarında rahatlayarak gevşemesine neden olarak, kan akışının hızlanmasına ve vücudun ödemi atmasına yardımcı olmaktadır.

Mutlaka bir uzman gözetiminde, lenf bezlerinin olduğu bölgeye uygulanması gereken bu masajı, kalp ve tansiyon hastaları ile hamile ve hemoroid hastalarının yaptırması sakıncalıdır.

30 dakikalık aralıklarla maksimum 4 seans uygulanan bu yöntemin sayısı ve süresi kişinin ihtiyacına uygun programlanmaktadır.

Lenf drenaj vücutta oluşan ödemlerin giderilmesinde, toksinlerin atılmasında destekleyici olarak yaygın bir şekilde kullanılabilinir.

Vücutta kan dolaşımını hızlandırması varsa aksaklığın giderilmesinde etkili bu masaj ile ödem atılması, bacaklarda ve kollarda oluşan şişlikler, kilo artışı, selülit, yara izleri, toksin birikmesi gibi istenmeyen durumlar bertaraf etmekte, cilt elastikiyetini artırarak, pürüzsüz ve daha gergin görünmesine imkan tanımaktadır.

Vücutta su tutulumunun önüne geçtiği için anlık kilo artışlarını engellemektedir.

Bu masaj yöntemi ve seansı kişinin ihtiyacına uygun olarak programlanmaktadır. 30 dakikalık masaj süreleri 3 seansta etkili olmaktadır.

Meme kanseri tedavisi gören ve vücudunda ödem problemleri olan hastalar, kilo problemi olanlar, adet döneminde ödem problemi yaşayanlar, kan ve dolaşım sistemi ile ilgili rahatsızlığı olan kalp ve tansiyon hastalarına bu masajı yaptırması sakıncalıdır.