Siyah Nokta Temizliği

Siyah Nokta Temizliği

Özellikle yüz bölgesinde burun. çene, yanak ve alında görülen siyah noktalar, görüntü olarak rahatsız edici olduğu gibi psikolojik olarak da bayanları huzursuz etmeye yetmektedir.

Cilt yüzeyinde bulunan foliküller, makyaj, çevresel etmenler ve kirli havanın etkisi ile tıkanıp, içerisinde yağ ve kıl kökü olan gözenekleri tıkamaktadır.

Bu tıkanma sonucunda gözenekte biriken kir ve yağlar siyah nokta olarak görünmeye başlamaktadır. Cildin makyaj sonrası düzenli temizlenmemesi, sigara kullanımı, tozlu ve kirli hava koşullarına maruz kalınması, yağlı ve geniş gözenekli bir cilde sahip olunması, siyah nokta oluşumunu tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır.

günümüzde bu istenmeyen oluşumları bertaraf etmek için pek çok maske ve uygulamalar kullanılsa da hiçbiri de profesyonel yardım kadar başarılı olmamaktadır.

Güzellik salonlarının olmazsa olmazı siyah nokta temizleyici cihazlar ile oluşumlar kısa sürede gözeneklerden atılırken, yeniden oluşumları da engellenmekte yada geciktirilmektedir.

 Siyah Nokta Neden Oluşur?

Biz görmesekte aslında cildimiz yüzeyinde milyonlarca folikül gözenekler bulunmaktadır. İçinde yağ ve kıllar bulunan bu gözenekler, yaşlanma, aşırı makyaj, sigara kullanımı, çevresel kirlilikten dolayı genişlemektedir. Bu genişlemeyle birlikte gözeneklerin içi yine bu sebeplerin etkisi ile yağlı bir kir tabakası ve ölü deri ile dolmaya başlamaktadır.

 Dışarıdan bakıldığında küçük bir nokta gibi görünsede aslında cildin nefes almasını engelleyen bu oluşumlar, cildin biyolojik yapısını bozduğu gibi, kötü bir görünüme de sebebiyet vermektedir.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Pek çok kozmetik sektörü siyah noktalar için maskeler, peelingler, bantlar piyasaya sürmüşsede, hiç birisi bir Güzellik salonlarının teknolojik cihazlar yardımı ile uyguladığı bakım kadar etkili ve kalıcı olmamıştır.

Gelişen teknoloji, her geçen gün yeni bir uygulamayı, yeni bir cihazı sektöre kazandırmaktadır.

Son trend vakumlu siyah nokta temizleme sistemi, gösterdiği etkili sonuçlar nedeni ile çok sevilmiş, tüm Güzellik salonlarında kullanılmaya başlanmıştır.

Cildin ölü hücrelerden arındırılması, gözeneklerin açılması ile başlanan işleme, son olarak vakumun güçlü çekiş özelliği ile cilt üzerinde biriken kir, yağ ve siyah noktalar çekilmektedir.

Siyah Nokta Temizleme Bakımları Nelerdir?

Siyah nokta temizleme bakımı profesyonel olarak gerçekleştirilen bir uygulamadır, Estetik ve Güzellik salonların da, uzman gözetiminde yapılan bu işlemlerde doğal solüsyonlardan yardım alındığı gibi, vakumlu pek çok cihazlarında desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.

En çok tercih edilen başlangıç olarak kabul edilen yöntem klasik cilt bakımı yöntemidir. Cildin doğal dengesini koruyarak, cilde uygulanan temizleme ve maske işlemleri ile ciltte biriken ölü deri ve kir tabakaları temizlenmekte, siyah nokta oluşumları engellenmektedir.u durumlarda Güzellik salonları ve klinilerden destek alabilirsiniz.

 

Evde düzenli olarak yapılacak cilt temizleme ve maske işlemleri ile siyah nokta oluşumları engellenebilmektedir. Fakat bunun dışında yüze özellikle burun ve çene kısmına yerleşen siyah noktalar için bir uzman desteği almak şarttır. Vakumlu sistem tekniği ile yüzün tüm bölgesi güçlü bir emişe tabi tutularak, biriken ölü deri, kir, yağ ve siyah noktalar ciltten uzaklaştırılmaktadır.

Siyah noktaların temizlenebilmesi için öncelikle, cildin gözeneklerinin açılması gerekmektedir. Buhar yada doğal solüsyonlar ile cildin yumuşatılarak temizlenmesi sağlandıktan sonra, vakum yöntemi ile burun çevresinde biriken siyah noktalar kolayla temizlene bilmektedir.

Çevresel kirlilik, makyaj kalıntıları, sigara kullanımı, yağlı cilt tipi cildin epidermis tabakasında birikerek zamanla siyah nokta oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Siyah nokta temizleme evde kozmetik yada doğal malzemeler kullanarak çoğu kadın tarafından denenmektedir. Fakat yanlış yapılan sıkma işlemleri cildin kılcal damarların zedelenmesine ve cilt üzerinde kalıcı izlerin belirmesine neden olabilmektedir.Ayrıca cildi ölü hücrelerden arındırmak için bilinçsizce dermaroller kullanımı da cilde hasar verebilmektedir. Bu sebeple siyah nokta temizliğinde bir uzmandan yardım almak en doğru karardır.